css.php

SCHEDULE

The 2019 Annual Meeting will take place at the CUNY Graduate Center in New York City, NY, May 20 — 23.

GÖDEL LECTURE: S. Buss

INVITED SPEAKERS:
D. Bartosova, V. Fischer, L. Fortnow, D. Haskell, R. Iemhoff, J.P. Marquis, R. Patel, and M. Soskova.
A tutorial will be given by J. Lutz.

The full schedule is now available (download PDF)

Daily schedules for download (PDFs):
Monday 5/20   Tuesday 5/21    Wednesday 5/22   Thursday 5/23

——————————-
ASSOCIATION FOR SYMBOLIC LOGIC 2019 NORTH AMERICAN ANNUAL MEETING

City University of New York Graduate Center New York, New York
May 20-23, 2019

All plenary and tutorial lectures will be held in Proshansky Auditorium, on the lower level of the Graduate Center. All special session and contributed talks will be in the nearby rooms C197, C198, and C201–C205. The welcoming reception will be held at 6:00 pm on Monday, May 20 in the Concourse Lobby, in front of Proshansky Auditorium.
—————————————————————————————————————————————–

MONDAY, May 20 2019
Morning

9:00 – 9:40      Registration and coffee.
9:40 – 9:50      Opening Remarks
9:50 – 10:50    Invited Lecture: Rosalie Iemhoff (Utrecht University), The proof systems of a logic.
11:00 – 12:30  Special Sessions D1 and E1. See pages 3–5.
11:15 – 11:55  Special Session A1. See pages 3–5.

Afternoon

2:00 – 3:30  Special Sessions A2, B1, C1, D2, and E2. See pages 3–5.
3:40 – 4:40  Invited Lecture: Dana Bartosova (University of Florida), Dynamics of topological
groups via structures
.
4:50 – 5:50  Tutorial: Jack Lutz (Iowa State University), Finite-state information and randomness,
Part A.

5:50 – 6:00   Group Photo: Proshansky Auditorium.
6:00 – 8:00   Welcoming Reception: Concourse Lobby in front of Proshansky Auditorium.

TUESDAY, May 21
Morning

9:00 – 9:30      Coffee.
9:30 – 11:00    Special Sessions A3, B2, C2, D3 and E3. See pages 3–5.
11:10 – 12:10  Tutorial: Jack Lutz (Iowa State University), Finite-state information and
randomness, Part B
.

Afternoon

2:00 – 3:00  Invited Lecture: Deirdre Haskell (McMaster University), Different approaches to the
study of analytic functions on an ordered valued field
.
3:15 – 4:15  Invited Lecture: Jean-Pierre Marquis (Université de Montréal), Designing
foundations for abstract structuralism: from Bourbaki to FOLDS
.
4:25 – 6:00  Contributed Talks. See pages 6–7.

WEDNESDAY, May 22
Morning

9:00 – 9:30      Coffee.
9:30 – 10:30    Gödel Lecture: Sam Buss (University of California, San Diego), Totality, provability
and feasibility
.
10:40 – 12:10  Special Sessions A4, C3, E4, and F1. See pages 3–5.

Afternoon

2:00 – 3:00  Invited Lecture: Rehana Patel (Harvard University), Combining logic and probability
in the presence of symmetry
.
3:15 – 4:15  Invited Lecture: Vera Fischer (University of Vienna), Almost disjoint and independent
families
.
4:25 – 6:00  Contributed Talks. See pages 6–7.

THURSDAY, May 23
Morning

9:00 – 9:30      Coffee.
9:30 – 10:30    Invited Lecture: Lance Fortnow (Georgia Institute of Technology), The P v NP
problem in the era of big data and fast computing
.
11:00 – 12:00  Invited Lecture: Mariya Soskova (University of Wisconsin–Madison), The e
enumeration degrees: the known and the unknown
.
12:10 – 12:50  Special Session F2. See pages 3–5.